Jyväskylän jatkokoulutukset maaliskuussa, peruskurssi 6.4.

Jalkapalloerotuomarointi on mukava liikunnallinen harrastus, jossa pääsee testaamaan rajojaan niin fyysisesti kuin psyykkisestikin – ja tästä kaikesta jopa maksetaan!

Suomen Palloliiton järjestämien jalkapalloerotuomareiden jatko- ja peruskurssien päivämäärät on julkaistu.

Jatkavien erotuomareiden jatkokurssit ovat keskiviikkona 12.3. ja tiistaina 18.3. klo 18-21. Jyväskylän koulutuksiin on rajalliset määrät ilmoittautumisessa, jotta kaikki varmasti sopivat koulutustiloihin sisään molemmilla koulutuskerroilla.

Jatkokoulutus on jokavuotinen pakollinen koulutus, jos haluaa tuomaroida tulevalla kaudella. Koulutuksessa käydään tulevan kauden sääntömuutokset, tulkinnallisia asioita, mahdollisia muutoksia ja hallinnolliset asiat. Tulevalla kaudella ei järjestetä syventävää jatkokoulutusta (vanha Kolmosen kurssi).

12.3. kurssille ilmoittaudutaan tästä ja 18.3. kurssille tästä.

Aloittavien jalkapalloerotuomareiden peruskurssi pidetään sunnuntaina 6.4. klo 10-18. Peruskoulutukseen kuuluu itseopiskelu ja läsnäkoulutus. Peruskoulutukseen kuuluva uusi itseopiskelupaketti löytyy täältä ja ilmoittautua koulutukseen voi täältä.

Jokaisella erotuomareiden peruskoulutukseen hakevalla tulee olla vähintään tyydyttävä suomen kielen taito, vähintään 15 vuoden ikä vuoden 2025 aikana eli on syntynyt 31.12.2010 tai sitä aiemmin sekä mahdollisuus lukea sähköpostia useamman kerran viikossa.
Jalkapalloerotuomareiden peruskoulutus on tarkoitettu sellaisille henkilöille, joiden tarkoitus on toimia aktiivisesti erotuomareina virallisissa yli 12-vuotiaiden jalkapallo-otteluissa. Erotuomaritoiminta edellyttää riittävää fyysistä kuntoa.
Lähikoulutukseen valituilta uusilta erotuomareilta laskutetaan 25 euron hallinnollinen maksu, joka sisältää koulutuksen, keltaisen ja punaisen kortin, pillin ja erotuomarimerkin. Hallinnollisen maksun suuruus on 10 euroa, mikäli on jo nykyinen jalkapallo- tai futsalerotuomari. Mikäli ilmoittaa estymisestään ennen koulutuksen alkua tai ei pysty erittäin painavasta syystä osallistumaan koulutukseen, niin maksettu maksu palautetaan.
Kaikki mainitut koulutukset pidetään Jyväskylässä Palloliiton koulutustilassa osoitteessa Onkapannu 2.